Price–pack architecture

가격·용량 구성

Design pack size, price point and unit price together.

···
html
<div class="packs"><div class="packgrid"><div><i style="height:45%"></i><b>SMALL</b><span>250 g</span><strong>$4</strong><small>$1.60 /100 g</small></div><div class="focus"><i id="midbar" style="height:68%"></i><b>MEDIUM</b><span id="grams">500 g</span><strong>$7</strong><small id="unit">$1.40 /100 g</small></div><div><i style="height:92%"></i><b>LARGE</b><span>800 g</span><strong>$10</strong><small>$1.25 /100 g</small></div></div><label>MEDIUM PACK SIZE <input id="size" type="range" min="350" max="650" step="50" value="500"></label></div>
css
.packs{width:min(94%,570px);font:900 clamp(10px,max(1.8vmin,1vw),13px)/1.1 sans-serif}.packgrid{display:flex;gap:6px;height:clamp(105px,34vmin,205px)}.packgrid>div{flex:1;min-width:0;display:flex;align-items:center;flex-direction:column;justify-content:end;border:1px solid var(--line);padding:4px;background:var(--surface)}.packgrid .focus{border:2px solid var(--accent)}.packgrid i{width:45%;min-height:12px;background:var(--accent);margin-bottom:4px;transition:.4s}.packgrid b,.packgrid span,.packgrid strong,.packgrid small{display:block;white-space:nowrap}.packgrid span,.packgrid small{color:var(--muted)}.packgrid strong{font-size:clamp(15px,4vmin,28px)}label{display:block;margin-top:9px;color:var(--muted)}input{display:block;width:100%;accent-color:var(--accent)}small{font-size:max(.833em,10px,1vw)}@media(min-width:700px){body>:first-child{transform:scale(1.25);transform-origin:center}}
js
const r=document.querySelector('#size');function draw(){const g=+r.value;document.querySelector('#grams').textContent=g+' g';document.querySelector('#unit').textContent='$'+(700/g).toFixed(2)+' /100 g';document.querySelector('#midbar').style.height=(35+g/800*55)+'%'}r.oninput=draw;setTimeout(()=>{r.value=350;draw()},650);setTimeout(()=>{r.value=500;draw()},2600);

Price–pack architecture designs the sizes, price points and unit prices of a product range together. A uniform price move can affect perceived value and choice differently across SKUs.

Change the middle pack's contents in the demo. Its shelf price stays fixed while unit price and relative size change. Both out-of-pocket price and unit value matter.

NIQ's 2026 analysis stresses testing responses by market and SKU. Demo prices are illustrative, not demand forecasts.

When to use

Use before resizing or changing a range; compare price points, unit value and each pack’s role.

Open as page ↗